Očkování proti pneumokokům

Pneumokokové bakterie způsobují těžké zápaly plic, záněty mozkových blan, sepsi a záněty středouší. Šíří se kapénkovou cestou u nemocného člověka nebo bacilonosiče. Pneumokok je bakterie, kterou má člověk běžně v ústech, nose a nosohltanu. Je-li člověk nachlazený, oslabí ho virové onemocnění, bakterie se může začít množit a způsobit závažné problémy.

Pneumokoková infekce může vyvolat velmi závažné zdravotní problémy, které mohou končit až tragicky. Pneumokoků existuje celá řada a hodně široká je škála problémů, které mohou vyvolat. Při lehčím průběhu onemocnění Vám může být špatně, může se Vám špatně dýchat a můžete kašlat. Horší variantou je, když bakterie vyvolá tzv. invazivní pneumokokové onemocnění, tehdy se pneumokok dostane do krve či mozkomíšního moku a může způsobit až k sepsi nebo zánět mozkových blan.

Očkování proti invazívním pneumokokovým infekcím je indikováno u všech osob s chronickým onemocněním a seniorů. U nás používáme konjugovanou vakcínu Prevenar13. Očkování nad 65 let je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Pneumokok a chřipka se sice v mnohém liší, v obou případech ale jde o respirační onemocnění, kterými zcela jistě nechcete onemocnět a zejména pokud jste riziková skupina ( starší lidé, lidé s oslabením imunitního systému, chronicky nemocní ). Tomuto lze předejít právě očkováním, které lze proti oběma nemocem aplikovat současně. Proti pneumokokům je možné se očkovat celý rok, to je rozdíl od chřipky.

Vakcína Prevenar13 – aplikuje se jedna dávka vakcíny do deltového svalu a potřeba přeočkování nebyla doposud stanovena.

Vakcína Prevenar13 může být podána současně s vakcínou proti chřipce, vakcíny se aplikují do dvou různých míst.

Místní a celkové nežádoucí účinky jsou běžné a dobře tolerovatelné. Nejčastěji se vyskytují teplota, nechutenství, zvracení a průjem.