Očkování proti klíšťové encefalitidě

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě se v současné době doporučují kvůli zvýšené aktivitě klíšťat. Očkování proti klíšťové encefalitidě je u nás považováno za velmi důležité, protože Česko patří mezi nejpostiženější země. Klíšťová encefalitida je virový zánět mozku a mozkových blan. Onemocnění může probíhat lehce nebo i bez příznaků, ale také způsobit závažné poškozením nervové soustavy, ohroženy jsou starší osoby. Osoby nad 50 let mají očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Očkujeme očkovací látkou FSME- IMMUN (neživá vakcína).

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které patří do skupiny tzv. arbovirů a nejčastěji se rozvíjí po kousnutí infikovaným klíštětem. V počátcích se nemoc typicky projevuje neurčitými příznaky podobnými běžnému nachlazení, tedy únavou, bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou.

Poté může následovat druhá fáze onemocnění, kdy virus postihuje centrální nervový systém. Starší osoby mají mnohem vyšší riziko těžšího průběhu. Jedná se tedy o poměrně závažnou nemoc.

Jedinou ochranou před tímto onemocněním je očkování, které se doporučuje především pro osoby středního a vyššího věku.,
Očkování se aplikuje ve třech dávkách, které se podávají do svalu ramene v průběhu jednoho roku. Aplikuje je pouze lékař nebo sestra. Očkovat se můžete u svého praktického lékaře nebo také v očkovacím centru.
První dávku odborníci doporučují podstoupit s dostatečným předstihem před vypuknutím klíšťové sezóny, tedy ideálně v zimě. Očkovat ale lze v průběhu celého roku. Protilátky se vytvářejí 14 dní po aplikaci druhé dávky, která následuje s odstupem čtyř až deseti týdnů (1 až 3 měsíců) od první dávky. Vakcína tedy začíná být účinná až v této době.
Pokud je však nezbytné dosáhnout imunizace rychleji, například při očkování na jaře nebo v létě, může být druhá dávka podána již dva týdny po první aplikaci. Třetí dávka je utvrzující a následuje za pět až dvanáct měsíců. Po třetí dávce očkování jste proti viru chráněni po dobu tří až pěti let. Přeočkování proti klíšťové encefalitidě probíhá jednou dávkou po uplynutí této doby.
Očkování proti klíšťové encefalitidě je považováno za velmi bezpečné a obvykle se obejde bez nežádoucích účinků. Pokud se nějaké objeví, bývají mírné. Typicky se jedná o zarudnutí nebo mírný otok v místě vpichu, případně také o otok přilehlých lymfatických uzlin.
Po očkování první dávkou se někdy mohou objevit příznaky podobné nachlazení, jako je zvýšená teplota a bolest hlavy. Tyto vedlejší účinky obvykle odezní do tří dnů od očkování.
Očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno ze zdravotního pojištění osobám starším padesáti let. Lidé v této věkové kategorii tedy mají očkování proti klíšťové encefalitidě zcela zdarma.