Očkování proti chřipce

Chřipka je infekční virové onemocnění, které postihne každým rokem značnou část světové populace a je příčinou úmrtí tisíců lidí na celém světě. Očkování proti chřipce je indikováno především pro rizikové skupiny obyvatel. V případě, že osoby nemohou být ze zdravotních důvodů očkovány, je možné využít preventivně, profylakticky či léčebně protichřipková antivirotika druhé generace.

Lidé někdy tvrdí: „Stejně jsem byl očkován, stejně jsem onemocněl". Tak ale tomu není, lidé obvykle prodělají jinou respirační chorobu. Je totiž jednoduché chřipku zaměnit za jinou infekci. Očkování proti chřipce se v Česku netěší velké oblibě. Lidé se u nás očkují velmi málo. Přitom nemoc stejně jako pneumokok může u rizikových skupin obyvatel skončit až smrtí. Na očkování často přispívají pojišťovny z fondů prevence.

Včasné očkování proti chřipce by měli zvážit především lidé, u nichž hrozí riziko komplikací spojených s touto infekcí. Tyto osoby pak mají očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Patří sem zejména senioři a zdravotníci, kteří denně přicházejí do styku s nemocnými pacienty. Za ohrožené skupiny jsou přitom považováni následující jedinci:

• lidé ve věku nad 65 let,
• osoby s poruchou imunity,
• zdravotníci a další odborní pracovníci ve zdravotnictví,
• lidé trpící chronickými onemocněními srdce, plic, ledvin, jater nebo oběhového systému, osoby s cukrovkou,
• pacienti v zařízeních dlouhodobé péče a lidé v domovech pro seniory,
• osoby se se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem,
• osoby po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci,
• pacienti po odstranění sleziny,
• pacienti po transplantaci krvetvorných buněk.

Očkování proti chřipce je dále doporučováno těhotným ženám a ženám, které těhotenství plánují během chřipkové sezóny.

Virus chřipky se na našem území každoročně vyskytuje v zimních měsících, nejčastěji mezi prosincem a březnem. Očkování byste měli zahájit ještě před vypuknutím chřipkové vlny v podzimních měsících, tedy ideálně od října do listopadu. Ochrana proti viru nastoupí přibližně dva týdny po vakcinaci.
Chřipkový virus se ovšem každoročně mění, a z toho důvodu je nezbytné každý rok podstoupit přeočkování. Očkování proti chřipce se podává do deltového svalu na rameni.

Očkování proti chřipce pojišťovna hradí u lidí nad 65 let, pacientům po splenektomii (onemocněním sleziny) nebo po transplantaci krvetvorných buněk. Dále i těm, kteří trpí závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem. Také je hrazeno u osob umístěných ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.